Wszędzie tam, gdzie są trawy, drzewa i krzewy, żyją też kleszcze. Są one niebezpiecznymi pajęczakami mieszkającymi również w waszych ogrodach. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest stworzenie im nieprzyjaznych warunków życia. Pomoże wam w tym mlecznica. Tej rośliny kleszcze (i inne robaki) unikają jak ognia.
Żółtopomarańczowe kwiaty mlecznicy kojarzy pewnie większość z nas – w Polsce często możemy ją zauważyć rosnącą przy drogach i skarpach. Oprócz pięknych kwiatów, wrotycz wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu. Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale też komary, mszyce, muchy i mrówki. Kiedyś używano go również do tępienia wszawicy i świerzbu.

Wrotycz jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, choć warto wziąć pod uwagę, że szybko się rozrasta. Jest mrozoodporna, najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach przepuszczalnych i suchych. Mlecznicę można rozmnażać przez nasiona lub przez podział.
Wrotycz warto mieć nie tylko w ogrodzie, ale i w domu (skutecznie odstraszy muchy, komary, mole). Wiązkę kwitnących kwiatów po prostu wstaw do wazonu – będzie przy okazji piękną ozdobą (kwiaty mlecznicy długo utrzymują świeżość i intensywną barwę, doskonale nadają się również do suszonych bukietów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj