Sejm dziś (środa, 11.08.2021) zwołał się, by przegłosować ustawę lex anty-TVN. Przyjęcie ustawy może dramatycznie wpłynąć na stosunki polsko-amerykańskie.

Komentatorzy zgodnie twierdzą, że projekt nowelizacji ustawy autorstwa PiS jest wymierzony w niezależność TVN. Przeciwko ustawie głośno protestują dziennikarze, politycy i instytucje. Polska nie jest w szczególnie dobrym położeniu geograficznym, a przeforsowanie ustawy pozbawi nas bardzo ważnego sojusznika.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma zakazać firmom spoza UE kontroli nad stacjami telewizyjnymi, działającymi w Polsce na podstawie koncesji KRRiT.

Poparcie Klubu Kukiz’15 dla ustawy zgłosił Paweł Kukiz. Natomiast Konfederacja, jak zapowiedział Kamil Dziubka, wstrzyma się od głosu. Lider Lewicy, Adrian Zandberg zapewnił, że będą głosowali przeciwko ustawie. Podobnie partia Donalda Tuska. Tusk w swoim oświadczeniu powiedział:

„Pluralizm medialny w Polsce to zdobycz zmian przełomowego dla Polski roku 1989 – przemian, które w sferze mediów przyniosły powiew wolności, które zakończyły czas politycznej cenzury. Rząd PiS przygotował nowelizację ustawy medialnej, której celem jest powrót do komunistycznych wzorców. o system, którego celem jest zapewnienie bezkarności rządzącym, wyjęcie władzy spod jakiejkolwiek społecznej kontroli, by ludzie pozostali bezradni i bezwolni. (…) Ta władza chce zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę z tego, że ich największym przeciwnikiem jest prawda.”

Szymon Hołownia na Twitterze stwierdził, że jest to wybór „między demokracją a dyktaturą” i także sprzeciwia się lex TVN.

Co na to Polsat?

W czasie, gdy TVN walczy o koncesję, Polsat milczy. Jarosław Gugała – dziennikarz Polsatu – twierdzi, że Polsat odnotowuje podstawowe fakty i nie zagłębiają się w tę sprawę, ponieważ mogliby nie zostać odebrani wiarygodnie, jako bezpośrednia konkurencja TVN. Tak naprawdę Polsat zaprzestał patrzenia na ręce PiS w 2018 roku, kiedy Dorota Gawryluk, znana z sympatii do PiS, została dyrektorem informacji.

Dymisja Jarosława Gowina

Już od kilku tygodni widać było rozłam między Pororumiem a PiS. Jarosław Gowin twierdzi, że propozycje podatkowe zawarte w „Polskim Ładzie” są nieprzychylne dla przedsiębiorców. Jest także przeciwko zapisom zawartym w nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wczoraj Jarosław Gowin został wyrzucony z rządu, o czym poinformował rzecznik rządu, Piotr Mueller.

„Proszę spojrzeć na to, co się dzieje za wschodnią granicą Polski: agresywna polityka w Moskwie. Jeżeli w takich czasach konfliktujemy się równocześnie z Berlinem, Brukselą, a teraz z Waszyngtonem, to to jest skrajnie nieodpowiedzialna polityka zagraniczna” – podkreślał lider Porozumienia w radiu RMF FM.

A tak Stanisław Gawłowski, członek PO, podsumowuje 20-lecie TVN:

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj