Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiedział, iż decyzję o tym, czy będzie ubiegał się o piątą kadencję z rzędu w jesiennych wyborach samorządowych, ogłosi najwcześniej w czerwcu. “Echo Dnia” dotarło do informacji, które wskazują, że wszystko w tej sprawie jest już przesądzone.

Jak ustaliło “Echo Dnia”, Wojciech Lubawski spotkał się ostatnio w Warszawie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent Kielc zabiegał o tę audiencję od półtora roku. Jarosław Kaczyński miał przekazać Wojciechowi Lubawskiemu konkretną informację – że Prawo i Sprawiedliwość udzieli mu poparcia w staraniach o odświeżenie mandatu gospodarza stolicy województwa świętokrzyskiego na piątą z rzędu kadencję.

Wojciech Lubawski rządzi w Kielcach od 2002 roku. Nie należy do partii politycznej. W kolejnych wyborach startował z własnego komitetu “Porozumienie Samorządowe”. Od 2006 roku wygrywał gładko w pierwszej turze. W 2014 roku otrzymał oficjalne poparcie ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jego obóz wraz z PiS tworzy koalicję w Radzie Miasta Kielce. Pod koniec zeszłego roku PiS sondowało szanse trzech potencjalnych kandydatów na prezydenta Kielc: rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego profesora Jacka Semaniaka, senatora Krzysztofa Słonia oraz właśnie Wojciecha Lubawskiego. Wewnętrzne sondaże realizowane na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości, ale także badania przeprowadzane przez “Echo Dnia” oraz Ośrodek Badawczy Dobra Opinia sytuowały obecnego prezydenta Kielc w roli lidera – zarówno w gronie testowanych kandydatów, jak i w zestawieniu z pretendentami, których wystawią inne partie oraz organizacje społeczno-samorządowe. W najnowszym sondażu “Echa Dnia” oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia z marca 2018 roku Wojciech Lubawski uzyskał 27,2 procent. Prezydent Kielc zapowiedział jakiś czas temu, że decyzję o starcie w wyborach ogłosi najwcześniej w czerwcu, czyli na pół roku przed elekcją. Z takim samym wyprzedzeniem podał informację dotyczącą walki o reelekcję także w 2014 roku. Jednoznaczny sygnał ze strony Prawa i Sprawiedliwości o udzieleniu poparcia Wojciechowi Lubawskiemu oznacza, że klamka odnośnie jego ubiegania się o piątą kadencję zapadła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj