Zwiększyło się tempo wydawania decyzji wypłat świadczenia “500 plus” dla rodzin. Dotyczy to rodziców, które jedno z nich pracuje za granicą.

Od 1 stycznia urzędnicy wojewody weryfikują wnioski o wypłatę świadczenia “500 plus”. Wcześniej weryfikacją zajmował się marszałek województwa.
Weryfikacja jest potrzebna, aby rodziny nie pobierały podobnych świadczeń z dwóch systemów: polskiego i wypłacanego przez zagraniczną instytucje.

Według wojewodów w momencie przejęcia zadania od marszałków województw, zauważyli spore zaległości co do wydawania decyzji wypłat “500 plus”.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marek Zieleniecki poinformował, że od 1 stycznia wojewodowie przejęli 220 tysięcy niezałatwionych spraw dotyczących świadczeń rodzinnych i wychowawczych.

Służby wojewody warmińsko – mazurskiego mówią, że w regionie było 7,5 tysiąca niezałatwionych spraw. Sprawy były przyjęte od marszałka. Około 20 % tych spraw zostało załatwionych.

Urzędnicy informują, że długotrwałe oczekiwanie na wypłatę spowodowane jest długą odpowiedzią instytucji zagranicznych. Mają one czas na odpowiedź do trzech miesięcy. Jednak z racji, że nie trzymają się terminu to ten czas przedłuża się do sześciu miesięcy , a nawet do roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj