W programie Polski Ład ogłoszonym przez partię PiS uwzględniono budowanie domów jednorodzinnych do 70m2 bez pozwolenia. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii konsultuje projekt ze środowiskiem budowlanym. Co nas czeka?

Aby wybudować dom bez pozwolenia i dziennika budowy, należałoby posiadać własnościową działkę budowlaną o powierzchni powyżej 1000m2. Wprowadzony został także górny limit powierzchni użytkowej – do maksymalnie 90m2. Dom może mieć maksymalnie 2 kondygnacje.

Jakie wątpliwości wyrażają inżynierowie? Budowa domu o tak dużej konstrukcji bez nadzoru fachowca jest niebezpieczna. Sugerują więc, by rozważyć, które etapy realizacji inwestycji należałoby poddać obowiązkowemu nadzorowi. Konieczna powinna też być dokładna dokumentacja projektowa. Domy będą musiały powstawać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Brak nadzoru może także skutkować stanem niekończącej się budowy.

Wciąż nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących projektu. Zakłada się, że nowe zasady mogłyby wejść w życie w 2022 r. Dużym plusem wprowadzenia tej ustawy ma być krótki czas budowy, mniejsza biurokracja i oszczędność finansowa. Załatwienie formalności może zająć 1 miesiąc w przypadku prostych domów, zgłoszenia będzie można składać przez internet. Jeżeli nie spotkamy się ze sprzeciwem urzędu, po 21 dniach będzie można rozpocząć budowę. Powstać ma także pula gotowych projektów domów modułowych, z których będzie można korzystać za darmo.

Proponowane rozwiązanie gotowych projektów to nie tylko oszczędność (ceny projektów domu wahają się od paru tysięcy do kilkunastu). To także pewność, że projekt został zatwierdzony przez państwowe instytucje, a więc spełniający wszystkie wymogi prawne.

Na dzień dzisiejszy możliwe jest budowanie domu bez pozwolenia (wolno stojące domki letnistkowe do 35m2), jednak zaledwie 1% inwestycji jest realizowanych w tym trybie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj