Rząd planuje nadać ZUS nowe uprawnienia do sprawowania kontroli L4. ZUS będzie miał nowe sposoby na sprawdzenie, jak ubezpieczeni spędzają czas w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Od 2022 instytucja będzie mogła zbierać dane z różnych źródeł, np.: pytając sąsiadów – te informacje nie będą anonimowe i osoba, której dotyczą, będzie miała do nich dostęp. Urzędnicy będą mogli sprawdzać w biurze podróży, czy wykupiliśmy wycieczkę; od operatorów komórkowych, z jakiej lokalizacji logował się nasz telefon, a od banków gdzie płaciliśmy kartą.

Jeżeli okaże się w wyniku kontroli, że chory pobierał nienależnie zasiłek, wykonując pracę zarobkową lub wykonując zwolnienie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, będzie musiał go zwrócić. Odmówić odpowiedzi na pytania ZUS w trakcie kontroli będą mogli jedyne członkowie rodziny.

ZUS sprawdza nie tylko chorobowe zwolnienia lekarskie, ale także macierzyńskie i te wystawione na opiekę nad chorym dzieckiem, czy innym członkiem rodziny. Zakład weryfikuje także w tym drugim przypadku, czy nie było możliwości, by inni domownicy zajęli się chorym.

Nowe formy wezwania na badanie

Od 5 października b.r. zaczęły obowiązywać nowe zasady zawiadomienia ubezpieczonego o badaniu na adres e-mail podany do ZUS, a także  za pośrednictwem operatora. Nowa regulacja pozwoli na przekazywanie zawiadomienie o terminie badania telefonicznie, na numer telefonu, w którego posiadaniu jest ZUS lub pracodawca. TO ułatwi weryfikację ewentualnych nadużywań zwolnień lekarskich przez pracowników.

Widać, że determinacja ZUSu, by kontrolować Polaków na zwolnieniach lekarskich, jest coraz większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj