Nareszcie nadejdzie wielce wyczekiwany czas bezwizowego ruchu Polaków do Stanów Zjednoczonych, a przynajmniej taką deklarację można było usłyszeć z ust ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher, która wystąpiła w programie „Dzień na świecie” emitowanym w telewizji Polsat News.

Na pytanie kiedy możemy się spodziewać realizacji zapowiedzi oznajmiła „Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020”. No dobre i to w obliczu tylu nieszczęść jakie dotykają nasz kraj większym byłoby utracić wiarę choćby w bezwizowy ruch do USA, w dodatku deklaracje nic przecież nie kosztują to można je składać, ileż to już razy zresztą je słyszeliśmy! A przecież jasne że jeśli nie uda się w roku obecnym to zgodnie z zapowiedzią wizy zniesione będą w roku 2020. Jeśli natomiast nie uda się w roku 2020 to całkiem możliwe że nadejdą lata kolejne, no może nie same z siebie ale z pomocą rządu oraz partii na fali sukcesów bo jakże by inaczej – i znów  będą okazje by składać deklaracje. Pani Mosbacher odniosła się również do wypowiedzi sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Mike’a Pompeo który to 12 lutego w Warszawie wezwał rząd Polski do tego aby „poczynił postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu” – „Myślę, że sekretarz Pompeo jasno się w tej sprawie wypowiedział. Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej.” To oczywiste nawiązanie do amerykańskiej ustawy 447 JUST Act dotyczącej roszczeń żydowskich których suma sięgać może nawet 300 mld dolarów! Konsekwencje tej ustawy mogą być fatalne, a trzeba podkreślić że jest ona całkowicie bezpodstawna bo dotyczy mienia bezspadkowego, mienia do którego nie ma żadnych legalnych spadkobierców! Od Polski nie wiadomo z jakich powodów wymaga się by ewentualny majątek który został utracony przez jednego Żyda oddać drugiemu, tylko dlatego że jest Żydem. Niemniej jednak, ustawa jest uchwalona a rząd USA zobowiązał się że dopilnuje by roszczenia żydowskie zostały zrealizowane. Departament Stanu już tej jesieni ma sporządzić raport dotyczący stanu prawnego i zwrotu mienia stąd też coraz silniejsze naciski w tej sprawie o której w mediach zarówno rządowych jak i nierządnych ani słowa!

Powtarzają się też coraz częściej zapewnienia dotyczące ustawy indemnizacyjnej jaką Polska zawarła z rządem USA i która to miałaby całkowicie regulować wszelkie roszczenia żydowskie. Otóż warto zauważyć że taka ustawa została rzeczywiście zawarta – Polska przekazała Stanom Zjednoczonym 40 mln dolarów, a rząd USA przejął w zamian obowiązek wypłacenia odszkodowań obywatelom amerykańskim których mienie zostało w Polsce znacjonalizowane czy przejęte w inny sposób przez państwo. Roszczenia żydowskie o jakich mowa w ustawie 447 dotyczą jednak żydów z polskim obywatelstwem, być może ta niewielka część z nich która została zamordowana posiadała obywatelstwo amerykańskie ale to dwie osobne kwestie.

Polonia amerykańska w USA w najbliższą niedzielę 31 marca organizować będzie protesty przeciwko ustawie 447 oraz braku działań polskiego rządu w tej sprawie. Protest w Nowym Jorku pod konsulatem Izraela odbędzie się o godzinie 13.00. W ten sam dzień protesty odbędą się również w Chicago, Los Angeles, Bostonie, Waszyngtonie, Hartford i Filadelfii.
Organizatorami są Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (New Jersey), Polish American Strategic Initiative, Narodowe Siły Zbrojne Nowe Pokolenie (Chicago, Illinois), Polish Heritage Council of North America, Inc. (New York) oraz Polish American Congress of Southern California (California).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj