SZUKAM PRACY, WIĘC NIE INTERESUJ SIĘ, CZY PLANUJĘ CIĄŻĘ!

Kampania społeczna z inicjatywy GoWomen

 Wyobraźcie sobie sytuację:

#1. Sytuacja

Rozmowa kwalifikacyjna. Wykształcona kobieta ze świetnym doświadczeniem i umiejętnościami. I nagle pada to irytujące pytanie… ” Czy planuje Pani w ciągu najbliższych miesięcy zajść w ciążę?”.

To nie koniec. Kobieta, poszukująca pracy miała kilka umówionych rozmów w jednym tygodniu. Na każdej z nich padło to samo pytanie…

 #2. Sytuacja

Kobieta otrzymuje pracę. Poznaje całą kadrę i współpracowników. Zaczyna pracę, robi badania lekarskie i oczekuje podpisania umowy. Praca wygląda na konkretną, z perspektywami na przyszłość. Wieczorem po kilku dniach, dzwoni do niej osoba, która ją zatrudniła (przedstawiła się jako szef). I oświadcza, że umowy nie będzie, ponieważ szef wszystkich szefów nie będzie zatrudniał kobiety w wieku prokreacyjnym. Że nie nabierze się na te gierki i na pewno zaraz przyniesie Pani zwolnienie…

 

Te sytuacje przyczyniły się do stworzenia GoWomen!

GoWomen to ruch nowoczesnych, pewnych siebie, realizujących się zawodowo kobiet. Jesteśmy wykształcone, cały czas zdobywamy nowe umiejętności, dążymy do perfekcji. Praca jest dla nas ważna, ale rodzina jest dla nas najważniejsza! Staramy się realizować swoje ambicje i plany zawodowe, jednocześnie dbając o dom i rodzinę. Nie pozwalamy na brak szacunku i dyskryminację kobiet.

 

„Pomysł na GoWomen zrodził się w 2017 roku, w którym to seria nieprzyjemnych zdarzeń, zwróciła moją uwagę na problem, o którym mało się mówi.” – mówi pomysłodawczyni kampanii Ewelina Salwuk-Marko

 

GoWomen to przede wszystkim inicjatywa tworząca kampanie społeczne, w których to kobiety odgrywają główną rolę.

 

Ile kobiet w Polsce, nie zostaje zatrudnionych ze względu na płeć?

Ilu pracodawców obawia się, że zatrudniając kobietę, zaraz zajdzie w ciąże?

Ile kobiet ma ogromne umiejętności i doświadczenie, a ich CV ląduje w koszu?

 

Główny cel: Zwrócenie uwagi, na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy.

Dlaczego nikt nie pyta mężczyzn: “A Pan planuje iść na tacierzyński?”. Kobiety w naszym kraju powinny czuć się pewnie i godnie, szczególnie na rynku pracy. Kampania ma wzbudzać refleksję, skłonić do myślenia i też wywołać kontrowersje. Przypomnimy, jak działa prawo i nauczymy jak reagować na takie pytania.

MÓWIMY TAK:

  • Każda kobieta ma prawo do godnej pracy i płacy,
  • Nikomu nie trzeba się tłumaczyć z chęci posiadania/ nieposiadania dziecka,
  • Matkom pracującym, rozwijającym się, uczącym się

 

MÓWIMY NIE:

  • Dyskryminacji płciowej na rynku pracy
  • Kobietom, które wykorzystują pracodawcę, do szybkiej ucieczki na L4 i macierzyński
  • Pracodawcom, którzy nie zatrudniają kobiet, w związku z obawą szybkiego zajścia w ciąże 

 

DO KOGO KIERUJEMY KAMPANIĘ?

Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet i pracodawców. Chcemy, aby kobiety zastanowiły się nad swoim życiem i przyszłością, tym samym nabrały pewności siebie, co do realizacji siebie w sferze zawodowej. Kampania kierowana jest do pewnych siebie, przedsiębiorczych, pracowitych kobiet, które chcą realizować się na szczeblach kariery zawodowej. Także do kobiet matek, które chcą podążać ścieżką kariery.

Kampanię kierujemy też do pracodawców, aby nie obawiali się zatrudniać kobiety. Są rewelacyjnymi fachowcami i świetnie się sprawdzają na wysokich stanowiskach.

 

Fot plakatu. Jagoda Gramala

Modelka: Paulina Dymka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj