11 maja 2021 do Parlamentu Europejskiego wpłynął raport sporządzony przez chorwackiego socjalistę Predrag Fred Matić. Według projektu, każde państwo członkowskie powinno depenalizować aborcję oraz zwalczać przeszkody w jej legalnym uzyskaniu, zapewniając dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych, a także specjalistyczną opiekę zdrowotną, oraz udostępnieniu in vitro. Matić w swoim raporcie wskazuje, że legalny i bezpieczny dostęp do aborcji czy opieka położnicza to prawo człowieka.

Z tym stwierdzeniem nie zgadza się polski episkopat. Abp. S. Gądecki wskazuje, że aborcja jest pogwałceniem praw człowieka – tego najsłabszego i bezbronnego, co jest przejawem dyskryminacji. Przypominał również, “że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom”.

Należałoby przypomnieć o ostatniej głośniej sprawie znalezionego płodu w oczyszczalni w woj. dolnośląskim.  Sprawą zajęły się organy śledcze, mimo że do poronienia mogło dojść samoistnie. Ponadto kobieta, która poroniła, nie podlega karze przestępstwa, nawet gdyby do poronienie było wywołane. Czy tutaj prawo człowieka poddano dyskusji?

Parlament Europejski przyjął projekt Maticia stosunkiem głosów 378 za, 255 przeciw, 42 wstrzymujących się.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj