Obecnie w Polsce odnotowuje się około 100/200 osób zakażonych koronawirusem dziennie. Jest to bardzo dobry wynik, w porównaniu do tego co działo się w marcu i początkiem kwietnia. Wtedy liczba zakażonych koronawirusem była rekordowa, ilość odnotowywanych zakażeń wynosiła nawet 30 tys. dziennie.

Niestety, w tym momencie na świecie panuje nowy wariant koronawirusa – delta. Jest on wykrywany u 80% Polaków chorujących na COVID. Ten wariant cechuje się bardzo wysoką zakaźnością, a większość pacjentów przechodzi go bardzo ciężko.

Polscy eksperci ostrzegają, że modele matematyczne oparte na różnych danych statystycznych, wyraźnie wskazują na to, że czeka nas czwarta fala zakażeń. Prof. Bieńkowska-Szewczyk ocenia, że w tej fali epidemii może dochodzić do 10 tys. zakażeń dziennie. Jest to spowodowane głównie tym, że połowa populacji wciąż nie jest zaszczepiona.

W Polsce 18,17 mln osób zostało w pełni zaszczepionych, zaś jedną dawkę przyjęło 18,84 mln osób – co daje razem 35,43 mln wykonanych szczepień. Aby uzyskać odporność stadną, 80-90% osób w Polsce musi mieć przeciwciała, w wyniku przechorowania bądź szczepionki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj