„W Polsce lekarz z dwiema specjalizacjami zabiegowymi i dwudziestoletnią praktyką zawodową – z dodatkami otrzymuje na konto niewiele ponad 5100 zł. za cały etat. Takie są fakty” – czytamy na Twitterze Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

Głównie z tego powodu, od wstąpienia Polski do UE z kraju wyjechało około 23 tys. lekarzy. Zaś w tym roku, obserwuje się coraz częstsze zainteresowanie lekarzy wyjazdem.
Szwajcarska praktyka medyczna dla lekarza rodzinnego lub internisty w małym miasteczku proponuje polskim lekarzom aż 14 tys. franków szwajcarskich brutto za pełny etat. Jest to prawie 60 tys. złotych miesięcznie! Jedynym wymaganiem jest biegła znajomość języka niemieckiego, co w dzisiejszych czasach nie jest problemem wśród wielu młodych lekarzy. Podobnie jest w Niemczech, gdzie początkujący lekarz zarabia minimum 4,6 tys. euro, czyli ok. 21 tys. zł miesięcznie.

W Polsce zaś specjaliści otrzymali w lipcu podwyżkę 19 zł brutto. Niestety, na pensje wyższe niż 6769 zł brutto dla najlepszych lekarzy, dyrektorów szpitali nie stać. Według Naczelnej Izby Lekarskiej brakuje aż 68 tys. lekarzy o różnej specjalizacji, a liczba ta będzie rosnąć, gdyż wielu lekarzy zadeklarowało, że planuje przeprowadzkę za granicę po pandemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj