W obliczu zbliżających się mistrzostw, piłka nożna stała się niezwykle opłacalną przynętą dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują popularność turnieju do przeprowadzania ataków phishingowych oraz rozsyłania szkodliwego spamu. Jak informują eksperci z ESET, w ostatnim czasie odkryli oni wiele wiadomości spamowych dotyczących mundialu, które oparte są na rzekomej wygranej w loterii, gwarantującej wejście na mistrzostwa.

Zamiast wygrać bilet na mundial, można sobie co najwyżej narobić problemów. Z prostej przyczyny, wiadomości zawierają dokumenty w formatach PDF lub DOC, które są odpowiednio przygotowane. Oszuści wstawiają także linki, które prowadzą do złowrogich stron internetowych.

Jak zauważa Miguel Ángel Mendoza, ekspert ds. bezpieczeństwa z ESET, pułapki zastawiane na kibiców dotyczą nie tylko loterii i niestandardowych promocji wykorzystujących branding oficjalnych partnerów, ale również sprzedaży fałszywych biletów meczowych, zawierających zainfekowane wiadomości lub linki kierujące do złośliwych stron. W rzeczywistości mogą być one bramą dla złośliwego oprogramowania lub innych zagrożeń, np. generujących przychody z wyświetlanych reklam.

Pamiętajcie, aby zachować ostrożność i nie otwierać załączników oraz nie klikać w linki w podobnych wiadomościach. Nie dość, że nie dostaniecie biletu, to możecie stracić pieniądze. Część kampanii prowadzonych obecnie przez oszustów przekierowuje na strony, gdzie trzeba dokonać małego zakupu. Robiąc to możecie stracić dane karty kredytowej czy płatniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj