”Cudowny dom”  – dom, który przetrwał nieuszkodzony po wybuchu wulkanu na wyspach kanaryjskich.

W niedziele 19.09.2021 na południu wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Ponad 200 domów zostało zniszczonych lawą, ale jeden stoi nawet nieuszkodzony w otoczeniu rzek wulkanicznej lawy.

W sieci nabiera popularności zdjęcie, wykonane z wysokości lotu ptaka, na którym widać odosobniony dom w otoczeniu czerni, jeden z niewielu, którym udało się przetrwać rzeki lawy.

W ten wtorek, podczas przeglądania sieci społecznościowych, Ada Monnikendam zobaczyła wspomniane zdjęcie i była zdumiona: „Znam ten dom! Mój mąż i ja go zbudowaliśmy!”Dom, nazywany już w mediach społecznościowych cudem, jest własnością duńskiej emerytowanej pary, która nie miała możliwości odwiedzić wyspę La Palma od samego początku pandemii. Ciekawym faktem jest to, że właśnie spektakularny wulkaniczny krajobraz był jedną z atrakcji, która sprowadziła kiedyś parę na wyspę. 

Stanem na czwartek zespół ekspertów PEVOLCA (Plan Na wypadek Wulkanizacji Wysp Kanaryjskich) poinformował, że lawa pokrywa obecnie obszar około 140 hektarów. Ze słów dyrektora PEVOLCA dwie rzeki lawy wciąż się rozwijają, ale bardzo powoli, dlatego trudno powiedzieć, czy lawa dotrze do morza.

Ponad 200 domów zostało już zniszczonych, a około 6000 osób ewakuowanych. Ludzie pakują całe swoje życie do furgonetek, nie mając pewności, że wrócą kiedyś do własnych domów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj